Geri Dön

PROGRAM HAKKINDA

Enstitümüzdeki “Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik” disiplinlerarası lisansüstü programlarında yetiştirilecek bilim insanları temel bilimlere olan katkılarının yanısıra deniz bilimleri ve teknoloji alanlarındaki bilimsel araştırmanın ve sanayi işbirliğini de kapsayan yenilikçi çalışmaların itici gücünü oluşturacaklardır.

“Hesaplamalı Bilim ve Mühendislik” lisansüstü programlarını ilgilendiren konular sadece deniz bilimleri ve teknolojisiyle de sınırlı kalmayıp hesapsal malzeme biliminde yüksek katma değerli fonksiyonel malzemelerin tasarlanmasından, nanoteknoloji ve biyoteknolojiye, uygulamalı matematikten iktisadi modellemeye kadar çok geniş bir alanı kapsamaktadır.
 

PROGRAM YETERLİLİKLERİ (ÇIKTILARI)

  1. Temel bilimleri, matematik ve mühendislik bilimlerini üst düzeyde anlar ve uygular.
  2. Alanında en son gelişmeler dâhil olmak üzere genişlemesine ve derinlemesine bilgi sahibidir.
  3. Bir alanda en yeni bilgilere ulaşır ve bunları kavrayarak araştırma yapabilmek için gerekli yöntem ve becerilerde üst düzeyde yeterliğe sahiptir.
  4. Bilime veya teknolojiye yenilik getiren, yeni bir bilimsel yöntem veya teknolojik ürün/süreç geliştiren ya da bilinen bir yöntemi yeni bir alana uygulayan kapsamlı bir çalışma yapar.
  5. Özgün bir araştırma sürecini bağımsız olarak algılar, tasarlar, uygulama ve sonuçlandırır; bu süreci yönetir.
  6. Akademik çalışmalarının çıktılarını saygın akademik ortamlarda yayınlayarak bilim ve teknoloji literatürüne katkıda bulunur.
  7. Bilimsel, teknolojik, sosyal ve kültürel gelişmeleri bilimsel tarafsızlık ve etik sorumluluk bilinciyle topluma aktarır.
  8. İleri seviye hesaplamalı bilim problemlerini saptayıp, formüle edip kademeli olarak çözmek için bilgisayar biliminin teorik temellerini anlamak
  9. Endüstriyel işlerdeki kriterleri karşılamak için bilgisayar tabanlı bir sistemi tasarlayıp uygulamak ve program geliştirmek

 

HESAPLAMALI BİLİM VE MÜHENDİSLİK PROGRAM YÖNETİMİ

Dr. Öğr. Üyesi Orhan Özgür Aybar (Anabilim Dalı Başkanı ve Program Koordinatörü): oaybar@pirireis.edu.tr

Yüksek Lisans ve Doktora programlarımıza aşağıdaki programlarından mezun olan öğrenciler kabul edilmektedir:

Bilgisayar mühendisliği, Fizik, Fizik mühendisliği, Kimya, Kimya mühendisliği, Moleküler biyoloji ve genetik, Matematik, İstatistik, Matematik mühendisliği, Malzeme mühendisliği, Endüstri mühendisliği, İşletme mühendisliği, Elektrik elektronik mühendisliği, Makine mühendisliği, Çevre mühendisliği, Gemi inşaatı ve gemi makineleri mühendisliği, Gemi makineleri işletme mühendisliği, Gemi ve deniz teknolojisi mühendisliği, Deniz ulaştırma işletme mühendisliği, Deniz teknolojisi mühendisliği, Balıkçılık teknolojisi mühendisliği, Meteoroloji mühendisliği, Mekatronik mühendisliği.