Geri Dön


Tarih boyunca pek çok devlete başkentlik yapmış olan İstanbul’un topraklarının yarısı Asya kıtasında yarısı ise Avrupa kıtasında yer almaktadır. Şehir hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en kalabalık şehridir. Bölgede geçim kaynaklarının oldukça fazla olması sebebiyle Türkiye’nin diğer illerinden oldukça fazla göç almaktadır.

İstanbul asırlardır pek çok devlete ev sahipliği yapması ve çok önemli ticari merkezler üzerinde bulunması sebebiyle bünyesinde köklü bir kültür birikimini ve tarihi eserleri de barındırmaktadır. Şehirde birçok müze, saray, sur, hisar turistik açıdan İstanbul’a katkı sağlamaktadır. Yılın her mevsimi Türkiye’den ve dünyadan birçok yerli ve yabancı turist şehri ziyarete gelerek İstanbul’a önemli miktarda turizm geliri bırakmaktadır.

Şehrin geçim kaynakları sanayi, ticaret, ulaşım ve turizmdir. Şehirde bulunan birçok üniversite İstanbul’u ayrıca bir ilim ve kültür merkezi haline getirmektedir. İstanbul’da hem vakıf hem devlet üniversiteleri olmak üzere birçok üniversite yer almaktadır. Boğaziçi Köprüsü, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı şehrin mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerinden bazılarıdır.

Tuzla, İstanbul ilinin en güneyde bulunan ilçesidir. Türkiye'nin orta derecede kalabalık nüfuslu ilçelerinden biridir. Ayrıca Türkiye'nin en büyük tersaneler bölgesi Tuzla'da bulunmaktadır.

1400 yılında Yıldırım Bayezid tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Tuzla'da yaşayan Rumlar, Lozan Antlaşması çerçevesinde Selanik, Kavala ve Drama'dan gelen Türklerle yer değiştirmişlerdir.

1980'lerin sonuna balıkçılık ve çiftçiliğin bir arada sürdürüldüğü Tuzla'da sanayinin gelişmesiyle çiftçilik önemini yitirmiştir. Günümüzde Tuzla, tersanelere de ev sahipliği yapmaktadır.

Tuzla; Marmara ikliminin etkisi altındadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklığı 15 °C'dir. Kışın sıcaklık sıfırın altına sık sık olmasa da düşer. Bahar ayları yağışlıdır ve nisan ayından itibaren sıcaklık belirgin bir şekilde yükselir. 1975'ten beri yapılan ölçümlere göre kış ayları ortalama sıcaklığı 6,4 °C-8,5 °C arasında, yaz ayları ortalama sıcaklığı ise 22 °C-24,3 °C arasındadır

Ulaşım Tuzla'da kara, demir ve deniz yoluyla sağlanmaktadır. İETT ve Özel Halk otobüsleriyle Tuzla'dan Kadıköy ve Bostancı’ya otobüs hatları bulunmaktadır.